تبلیغات
آزمایشات تخصصی علوم آزمایشگاهی | دانلود Ebook های تخصصی پزشکی | تصاویری از لام ها

آزمایشات تخصصی علوم آزمایشگاهی | دانلود Ebook های تخصصی پزشکی | تصاویری از لام ها
صفحات جانبی
لینک های مفید
تعداد بازدیدهای این مطلب :: بازدید

انواع افسردگی

احساسات افسردگی شما كاملاً شخصی و منحصر به خود شما می‌باشد، اما پزشك، مشاورو یا سایر متخصصین رشته روانشناسی یا روانپزشكی می‌توانند بین انواع بیماریها براساس علت ایجاد آنها، علایمشان و مدت زمان طول كشیدنشان تمایز قابل شوند.


طبقه‌بندی افسردگی
خفیف، ‌متوسط، شدید
ش
افسردگی خفیف: در افسردگی خفیف، خلق پایین ممكن است ایجاد شود وبعد از مدتی از بین برود. این بیماری اغلب بعد از یك واقعه استرس‌زا بروز می‌كند. شخص ممكن است به غیر از احساس خلق پایین، احساس اضطراب و نگرانی هم داشته باشد. تغییر در نحوه زندگی، اغلب تمام آن چیزی است كه برای درمان این نوع افسردگی لازم است.


افسردگی متوسط: در افسردگی متوسط، خلق پایین طول كشیده و باقی می‌ماند و شخص دچار علایم جسمی نیز می‌گردد. گرچه این علایم از فردی به فرد دیگر فرق می‌كند. در چنین مواردی، فقط تغییر در نحوه زندگی به ندرت باعث بهبودی میشود و نیاز به درمان دارویی هم وجود دارد.افسردگی شدید: افسردگی شدید یك بیماری تهدیدكننده زندگی می‌باشد كه دارای علایم شدیدی می‌باشد. بیمار دچار علایم و مشكلات جسمی، هذیان‌ها و توهمات شده و مراجعه به پزشك در اولین فرصت از اهمیت زیادی برخوردار است.


سایر اصطلاحات افسردگی
سایر اصطلاحاتی كه بطور رایج در پزشكی برای توصیف انواع افسردگی بكار می روند عبارتند از: افسردگی واكنشی، افسردگی درون‌زاد، افسردگی عصبی، ‌افسردگی روانی، افسردگی دوقطبی، افسردگی یك قطبی، افسردگی تهییجی، افسردگی تاخیری، افسرده‌خویی، افسردگی پنهان، افسردگی عضوی، افسردگی راجع به كوتاه مدت و افسردگی مفصلی.


افسردگی واكنشی: پزشكان از اصطلاح افسردگی واكنشی (Reactive Depression) در دو مورد استفاده می‌كنند. در مورد اول، به افسردگی‌هایی كه به علت یك حادثه استرس‌زا ایجاد شده است، واكنشی اطلاق میشود كه مدت این افسردگی‌ها هم معمولاً زیاد نیست. چنین افسردگی‌هایی را می‌توان به صورت یك پاسخ طبیعی تشدید یافته در مقابل ناملایمات زندگی نیز درنظر گرفت.
انجام مشاوره، حمایت خانواده، كنترل استرس و بعضی از اقدامات عملی، ممكن است تمام آن چیزهایی باشند كه برای درمان این بیماری لازم هستند.
با اینحال، یك حادثه استرس‌زا می‌تواند باعث شروع افسردگی شدیدی شود و افرادی كه مستعد به این بیماری هستند می‌توانند بعد از شروع بیماری شان، زندگی پراسترسی را داشته باشند. در صورت وقوع چنین وضعیتی، بسیار مشكل است كه دقیقاً‌ بگوییم كه این افسردگی، واقعاً واكنشی به استرس بوده است.
اصطلاح واكنش افسردگی را همچنین برای مواردی كه یك شخص هنوز می‌تواند به موقعیتهای اجتماعی واكنش نشان داده و از آن لذت ببرد نیز بكار می‌برند.


افسردگی درون‌زاد: افسردگی درون‌زاد: (
Endogenous Depression) بدون هیچ دلیلی ایجاد میشود. این افسردگی معمولاً شدید بوده و بیمار احتمالاً دچار علایم جسمی افسردگی همچون از دست دادن اشتها و كاهش وزن، صبح خیلی زود از خواب بیدار شدن، بدتر شدن خلق در هنگام صبح و كاهش میل جنسی، می‌باشد. این نوع افسردگی معمولاً فقط با درمان، بهبود می‌یابد.
اشكالی كه استفاده از این نوع روشها برای توصیف انواع افسردگی وجود دارد این است كه همین علایم بیماری می‌تواند در بعضی افراد به علت حوادث استرس‌زا ایجاد شود. بعلاوه، فقط بخاطر اینكه شما قادر نیستید كه روی یك حادثه استرس‌زا انگشت بگذارید و ان را مشخص نمایید كه باعث بروز افسردگی شده است به این معنی نیست كه چنین حادثه استرس‌زایی وجود نداشته است.


افسردگی عصبی: اصطلاح افسردگی عصبی (
Neurotic Depression) برای توصیف نوع خفیفی از افسردگی بكار می‌رود كه در آن، در بعضی روزها حال بیمار خوب است و در بعضی روزها حالش بد میشود. چنین بیمارانی معمولاً عصرها بیشتر احساس افسردگی می‌كنند. در چنین نوعی از افسردگی، بیمار ممكن است شبها در بخواب رفتن مشكل داشته باشد و در نیمه‌هی شب هم از خواب بیدار میشود، اما این افراد صبح‌های زود بیدار
نمی‌شوند. بعضی از این بیماران بیش از حد می‌خوابند و بعضی نیز احساس می‌كنند كه بیشتر از معمول تحریك‌پذیر شده‌اند.


افسردگی روانی: افسردگی روانی (
Psychotic Depression) یك افسردگی شدید بوده و بیمارانی كه به چنین افسردگی دچار میشوند به علایم جسمی آن نیز مبتلا شده و ممكن است ارتباطشان را با واقعیت از دست بدهند. آنها ممكن است به هذیانها و یا توهمات نیز دچار شوند. بیماران مبتلا به افسردگی روانی همیشه به درمان پزشكی نیاز دارند.


افسردگی دوقطبی: افسردگی دوقطبی (
Bipolar Depression) نام دیگر بیماری شیدایی- افسردگی (مانیك- دپرسیو) می‌باشد. افراد مبتلا به بیماری شیدانی- افسردگی در بعضی مواقع دچار خلق بالا هستند و در دوره‌هایی نیز به خلق پایین دچار می‌شوند كه می‌تواند افسردگی آن خفیف ویا شدید باشد. وقتی چنین بیمارانی در حالت خلق بالا (شیدانی) قرار دارند آنها احتمالاً احساس خوشحالی و سرخوشی دارند، به خواب و خوراك كمتر از حد معمول نیاز دارند و احساس می‌كنند كه حال عمومی‌شان خیلی خوب است. آنها در چنینمواقعی دارای انرژی زیادی می‌باشند، خیلی سریع و تند حرف می‌زنند و احساس می‌كنند كه انگار افكار در مغز آنها در حال مسابقه دادن هستند. قضاوت آنها مختلف و بد شده و ممكن است دچار هذیانها و یا توهمات نیز بشوند اما این هذیانها و توهمات با آن نوعی كه در افسردگی روانی دیده میشود فرق دارد و محتوای آنها بسیار مثبت‌تر است. در چنین مواقعی بعضی از بیماران فكر می‌كنند كه خیلی پولدار هستند و آدم معروفی شده‌اند و یا اینكه از قدرت زیادی برخوردارند. این خلق بالا نیز همانند خلق پایین می‌تواند به بیمار آسیب برساند. گاهی اوقات قضاوتهای نادرست و توهمات آنها منجر به ایجاد مسایل مالی میشود. در بعضی موارد، این بیماران خرجها و ولخرجی‌های زیادی انجام می‌دهند.


افسردگی یك قطبی: افسردگی یك قطبی (
Unipolar Depression) اصطلاحی است كه برای توصیف افسردگی‌ای كه در اكثریت افراد ایجاد میشود بكار می‌رود و نشان‌دهنده این است كه در این نوع افسردگی، فقط خلق پایین دیده میشود و خلق بالا در آن رخ نمی‌دهد.


افسردگی تهییجی: افسردگی تاخیری (
Retarded Depression) نیز توصیف علایم نوعی افسردگی است كه فرآیندهای جسمی و ذهنی بیمار، كند و آهسته شده و اشكال در تمركز حواس نیز اغلب وجود دارد. وقتی كه این بیماری خیلی شدید میشود، بعضی از این افراد حتی نمی‌توانند حركت كرده، حرف بزنند و یا غذا بخورند.


افسرده خویی: اصطلاح افسرده خویی (
Dysthymia) به افسردگی خفیف و طول كشیده اطلاق می‌گردد. پزشكان در مواردی كه در یك دوره دو ساله به مدت بیش از دو ماه، افسردگی در فردی ایجاد شود، چنین تشخیصی را مطرح می‌سازند. علایم اصلی این بیماران، تردید و بی‌تصمیمی و كم شدن باعث طبع می‌باشد. در چنین بیمارانی، روان درمانی ممكن است بهتر از دارو درمانی جواب بدهد.


افسردگی پنهان: افراد مبتلا به افسردگی پنهان (
Masked Depression) اظهار می‌دارند كه اصلاً احساس افسرده بودن ندارند (حتی با وجودیكه سایر علایم افسردگی را دارا می‌باشند). در چنین افرادی ممكن است قبل از اینكه تشخیص افسردگی داده شود، آزمایشات و معاینات متعددی برای پیدا كردن مشكلشان انجام شود. علایم جسمی مثل درد سینه یا مشكلات خوابیدن این بیماری با مصرف داروهای ضدافسردگی بهبود می‌یابد.


افسردگی عضوی: افسردگی عضوی یا ارگانیك (
Organic Depression) نامی است كه به نوعی افسردگی داده شده است كه به علت یك بیماری جسمی و یا مصرف بعضی از داروها ایجاد شده است.


افسردگی راجعه كوتاه مدت: اصطلاح افسردگی راجعه كوتاه مدت (
Brief Recurrent Depression) به نوعی از افسردگی گفته میشود كه افسردگی شدید فقط به مدت چند روز ایجاد میشود و سپس برطرف می‌گردد.


افسردگی فصلی: اصطلاح افسردگی فصلی به نوعی افسردگی گفته میشود كه به علت كم تابیدن نور خورشید در روزهای كوتاه زمستان ایجاد می‌گردد. این بیماران ممكن است میل زیادی به خوردن چیزهای شیرین و یا شكلات داشته باشند و در طی ماههای زمستان، نیاز آنها به خوابیدن افزایش می‌یابد.

افسردگی چیست ؟

افسردگی، یك بیماری روحی و جسمی است. اكثر افراد هم دارای علایم روحی این بیماری هستند و هم دارای علایم جسمی آن، اما ماهیت آنها از شخصی به شخص دیگر متفاوت میباشد. علایم مختلف افسردگی، كم و زیاد در هر بیماری دیده میشوند. بعضی از افراد، هیچ علایمی از افسردگی نشان نمی‌دهند اما رفتار آنها شروع به تغییرات غیرمعمولی می‌كند. برای مثال، یكی از خانمهایی كه همیشه به مطب من می‌آمد و خانم خیلی مقرراتی و با انضباطی بود وقتی كه دچار افسردگی شد شروع به دزدی از فروشگاهها كرد.

روان درمانی‌ها،

پر طرفدارترین نوع درمان افسردگی می‌باشند زیرا در این نوع درمان‌ها، بیمار نیازی به مصرف دارو ندارد. با این حال، گاهی اوقات بیمار ممكن است به قدری افسرده باشد كه قادر به صحیح فكر كردن نباشد و ممكن است برای شروع روان درمانی، بسیار خسته باشد. تمام روان درمانی‌ها، مدت زمان نسبتاً طولانی وقت لازم دارند و یك انتخاب آسان نمی‌باشند. این نوع درمان‌ها نیاز به مقدار زیادی انرژی دارند. شما ممكن است قبل از اینكه روان درمانی را شروع نمایید، با استفاده از داروهای ضدافسردگی، مقداری از افسردگی خود را كم نمایید.
انواع مختلفی از روان‌درمانی‌ها وجود دارند كه هر یك از آنها براساس یك تئوری متفاوت ساخته شده است. روان‌درمانی‌ها را می‌توان به دو نوع كوتاه مدت و بلند مدت تقسیم نمود. روان درمانی‌های كوتاه مدت، حداكثر حدود شش ماه طول می‌كشند اما روان درمانی‌های بلند مدت به بیشتر از این مقدار، زمان نیاز دارند. روان درمانی‌های كوتاه مدت معمولاً شامل جلساتی در چهار تا بیست هفته می‌باشند كه هر جلسه تا حدود یك ساعت طول می‌كشد. در روان درمانی‌های طولانی مدت، كندوكاوی در مشكلات گذشته بیمار میشود تا مشخص گردد كه بیمار چه مسایلی در كودكی و گذشته خود داشته است كه اكنون دچار افسردگی شده است.

1.       اقدامات كمكی

در مواردی كه افسردگی شما خفیف می‌باشد، می‌توانید با انجام چند اقدام ساده به خودتان كمك نموده و افسردگی را از بین ببرید. اما در مواقعی كه افسردگی شدیدتر می‌باشد، انجام این اقدامات باید به عنوان برنامه درمانی شما و با مشورت كردن با پزشك اجرا شود. در این فصل از كتاب، چندین اقدام ساده برای برطرف كردن افسردگی آورده شده است، اما سعی نكنید كه همه این كارها را به یكباره انجام دهید. اول ببینید كه كدامیك از این كارها می‌تواند در شما تحولی ایجاد نماید و سپس اقدام به انجام آن نمایید.


آمادگی برای مشكلات
افراد اغلب به دنبال از دست دادن چیزی، افسرده می‌شوند، اما وقتی كه می‌دانیم با چنین تغییرات و از دست دادن‌هایی روبرو خواهیم شد باید خود را آماده آن نماییم. چیزهای قابل پیش‌بینی‌ای كه می‌توانند باعث شروع افسردگی شوند شامل از دست دادن آزادی یا وضعیت شغلی در خانمهایی كه مادر میشوند و ترك كردن یا از دست دادن كارهای روزمره و تماسهای اجتماعی برای كسانی كه بازنشسته میشوند، می‌باشد. تعجب‌آور نخواهد بود اگر بدانید كه میزان افسردگی در چنین مواقعی، زیاد می‌باشد. دو راه برای كاهش استرس از دست دادن‌های قابل پیش‌بینی وجود دارد، راه اول این است كه قبول كنیم و بپذیریم كه چنین وضعیتی ممكن است یك مشكل برای ما باشد و راه دوم این است كه خود را برای این تغییرات كه در زندگی ما ایجاد میشود آماده نماییم. اگر شما احساسات خود را قبول نمایید، احساس بهتری خواهید داشت. اگر شما در مورد تغییری كه در زندگی شما ایجاد شده است تردید دارید، در مورد آن با یك دوست، صحبت و مشورت نمایید و بگذارید كه بقیه افراد نیز از نگرانی‌های شما با اطلاع شوند زیرا آنها ممكن است قادر باشند به شما كمك نموده و از شما حمایت نمایند.
گفتن این موضوع كه شما چه احساسی دارید ممكن است در برخورد سایر افراد با شما تغییراتی ایجاد نماید. برای مثال، اگر شما بازنشسته شده‌ایدو از بیكاری نارحت هستید، دوستانتان ممكن است از گفتن این مطلب كه خوش بحالتان كه دیگر كار نمی‌كنی پرهیز نمایند و سعی نمایند كه وقت بیشتری را با شما صرف نمایند.
آماده شدن برای برخورد با هر تغییری می‌تواند سودمند باشد. مطالعه كردن در مورد چنین تغییراتی و یا صحبت كردن با افرادی كه چنین مسایلی را پشت سرگذاشته‌اند می‌تواند بسیار مفید و كمك كننده باشد.


به خودتان استراحت بدهید
اگر شما احساس بی‌حوصلگی و افسردگی می‌كنید یا اینكه احساس می‌كنید كه همه مشكلات دنیا بر روی سرشما ریخته شده است، به خودتان برای مدتی استراحت بدهید، حتی اگر این استراحت فقط یك روز باشد و یا اینكه فقط یك شب را دور از مسایل و مشكلاتتان بگذرانید. اگر امكان رفتن به تعطیلات را دارید، بهتر است این كار را انجام دهید. لازم نیست كه به جاهای دوری سفر نمایید، فقط سعی نمایید چند روزی از مشكلاتتان دور باشید و بعد از این تعطیلات و وقتی كه به سركار خود بر می‌گردید، احساس می‌كنید كه حالتان بهتر شده است و بهتر می‌توانید به وظایف خود برسید. اگر شما فكر می‌كنید كه نمی‌توانید از چند روزی كه دور از كارتان هستید لذت ببرید، ممكن است نشانه این باشد كه نیاز به یك مشاوره پزشكی و روانشناسی داشته باشید.


صحبت كردن در مورد مشكلات
شما متوجه خواهید شد كه اگر از مشكلات خودتان با همسر، دوست و یا یكی از اعضای خانواده خود صحبت نمایید، احساس بهتری خواهید داشت. این كار نه تنها باعث میشود كه تا حدودی از باری كه بر روی دوش شما سنگینی می‌كند كاسته شود، بلكه این صحبت كردن، ممكن است به شما در مورد پیدا كردن یك راه حل مناسب كمك نماید. شما ممكن است كشف نمایید كه دوستان شما در مورد مشكل شما و كاری كه باید انجام دهید دارای نظراتی می‌باشند و آنها ممكن است راه حل‌هایی به شما نشان دهند كه خود شما فكر آن را نكرده بودید. آنها ممكن است قبلاً دچار همین مشكلاتی كه شما اكنون با آن مواجه هستید، شده باشند و بنابراین می‌توانند اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند.
افراد اغلب بعد از اینكه حسابی گریه كردند، احساس بهتری خواهند داشت. قبول كردن و پذیرش مشكلات از طرف اشخاص، اغلب نقطه شروعی برای پیدا كردن راه حلهای مناسب برای آن میباشد.
بسیاری از افرادی كه افسرده هستند، ارتباط خود را با دیگران قطع می‌كنند و فكر می‌كنند كه باعث ناراحتی دیگران میشوند. در واقع، این كار باعث میشود كه آنها بیشتر افسرده‌تر
شوند. بنابراین سعی نمایید دوستی را انتخاب نمایید كه با شما احساس همدردی نموده و بخواهد كه به صحبتهای شما گوش دهد و در صورت امكان به شما در مواقعی كه مشكل دارید، كمك نماید. هر فردی در بعضی از مواقع، نیاز به كمك دارد.


تغییر در نحوه زندگی
ببینید كه آیا می‌توانید جنبه‌هایی از زندگی‌تان كه ممكن است باعث افسردگی شما شده است را شناسایی كرده و آنها را تغییر دهید یا نه. شما ممكن است برای انجام این كار به كمك نیاز داشته باشید اما این كار آنچنان هم كه به نظر می‌رسد، غیرعملی نمی‌باشد. اشخاص دیگری معمولاً قبلاً دچار مشكلاتی مشابه مشكلات شما شده‌اند و شما نیز ممكن است راهی برای حل این مشكلات پیدا نمایید. اگر بخاطر بیماری‌ای كه در شما وجود دارد نگران هستید، باید در مورد آن با پزشكتان مشورت نمایید، این چیزها ممكن است به آن بدی هم كه شما فكر می‌كنید نباشند. اگر مشكل اجتماعی یا حقوقی دارید، مشاوره با یك وكیل می‌تواند به رفع نگرانی شما كمك نماید.


مراقب خودتان باشید
اگر شما احساس افسرده بودن می‌كنید، اغلب سر خود را گرم كردن با بعضی چیزها می‌تواند مفید باشد. انجام یك فعالیت جدید یا یك سرگرمی در عصرها و یا در تعطیلات آخر هفته، فكر خوبی می‌باشد. از خانه بیرون رفتن و ملاقات با مردم برای شما خوب خواهد بود زیرا باعث میشود كه حلقه معیوب تنهایی شما شكسته شود و از مشكلات شما كاسته شود.
تلاش آگاهانه‌ای برای كاری كه دوست دارید انجام دهید، به عمل آورید (كارهایی مثل گوش كردن به موسیقی، خرید رفتن، رفتن به سینما یا تئاتر). انجام این كارهای كوچك، می‌تواند باعث ایجاد تغییرات بزرگی در زندگی شما شود. ورزش كردن می‌تواند سلامت شما را نیز تامین نماید. ورزش كردن نه تنها از نظر روانی باعث بهتر شدن حال شما میشود، بلكه باعث می‌گردد كه شما از خانه بیرون رفته و تناسب اندام بهتری داشته باشید. برای ورزش كردن، حتماً هم نباید از ورزشهای آئروبیك استفاده نمایید، بلكه می‌توانید فقط با خوب راه رفتن به مدت چندین دقیقه در پارك و یا شنا كردن نیز موجب تندرستی خود شوید. انجام فعالیتهایی مثل رفتن به باشگاه ورزشی، راه خوبی برای گذراندن وقت و رهایی از مشكلات است.
حتی اگر شما اشتهای زیادی برای غذاخوردن ندارید، باید همیشه بطور منظم و به اندازه كافی غذا بخورید. اگر شما به اندازه كافی غذ نخورید، قدرت بدنی كافی نخواهید داشت تا حالتان بهتر شود و ممكن است شروع به افتادن در یك حلقه معیوب نمایید و روز به روز افسردگی‌تان بدتر شود.
بخاطر داشته باشید كه خوردن مشروبات الكلی باعث حل شدن مشكلات شما نمیشود. این كار باعث می‌گردد كه شما بیشتر احساس افسردگی نمایید و به آن نیز عادت كرده و زندگی شما را نابود می‌كند. الكل باعث كاهش مهار مغز میشود و ممكن است منجر به این شود كه افكار خودكشی شما به واقعیت بپیوندد. مصرف همزمان داروهای ضدافسردگی و مشروبات الكلی می‌تواند باعث مشكلاتی شود و ایجاد عوارض جانبی خاصی نماید.
مشكلات خواب بسیار شایع می‌باشد و افراد افسرده، بویژه مستعد بی‌خوابی هستند. بعلاوه، كم خوابی باعث كم شدن انرژی بدن میشود و در نتیجه فرد نمی‌تواند بخوبی با افسردگی مبارزه نماید. اگر افسردگی شما از نوع متوسط یا شدید می‌باشد ممكن است برای بهتر خوابیدن، نیاز به مصرف بعضی از داروها داشته باشید.


كنترل و كاهش استرس
كم كردن مقدار استرس در زندگی، یكی از مثبت‌ترین اقداماتی است كه می‌توان برای كاهش علایم و شدت افسردگی‌تان انجام دهید. راههای بسیاری وجود دارد كه شما می‌توانید با استفاده از آنها از استرس خود كم نمایید اما یادگرفتن اینكه چگونه به آرامش برسید، اولین اقدام ساده و سودمند می‌باشد.

1.       علایم جسمی افسردگی

افسردگی می‌تواند باعث بروز علایم جسمی (فیزیكی) نیز بشود. افراد افسرده اغلب به این نتیجه می‌رسند كه آنها دارای یك بیماری جسمی هستند زیرا احساس خستگی زیاد و درد دارند. علایم جسمی افسردگی عبارتند از: مشكلات خواب، كند شدن حركات بدن و از دست دادن اشتها.


مشكلات خواب
مشكلات خواب در بیماران افسرده بسیار شایع می‌باشد و گاهی اوقات بخاطر خستگی‌ای است كه در این بیماری ایجاد میشود. اگر شما دچار افسردگی متوسط یا شدید هستید، ممكن است صبح‌ها زودتر از معمول از خواب بیدار شوید و دوباره خوابیدن، برایتان خیلی مشكل باشد. تمام افراد افسرده متوجه میشوند كه در به خواب رفتن مشكل دارند زیرا آنها دچار نگرانی هستند و ممكن است در نیمه‌های شب چندین بار از خواب بیدار شوند.


كند شدن حركات بدن
اگر شما دچار افسردگی هستید، ممكن است احساس كنید كه شبیه ماشینی شده‌اید كه گریپاژ كرده است و به سختی حركت می‌كند. شما در تمام مدت، احساس خستگی می‌كنید و انجام كارهای معمولی خانه برایتان سخت خواهد بود و به نظر می‌رسد كه هر چیزی به آهستگی و كندی انجام میشود. حرف زدن شما ممكن است آهسته، كند و یكنواخت بشود و حتی ممكن است راه رفتن و حركت كردن ما نیز آهسته و كند شد.
گاهی اوقات عملكردهای بدن نیز آهسته و كند میشوند. شما ممكن است احساس خشكی دهان نمایید و یا ایانكه دچار یبوست شوید. قاعدگی (پریود) بعضی از خانمهای دچار افسردگی، متوقف و یا نامنظم میشود.


از دست دادن اشتها

وقتی شما افسرده هستید، به میزان زیادی از وزن شما كاسته خواهد شد. غذاها به نظر شما بی‌مزه خواهند آمد و شما حتی احساس گرسنگی نیز نخواهید كرد. بعضی از افراد مبتلا به افسردگی شدید، بطور كامل دست از غذا خوردن و نوشیدن می‌كشند، اما این وضعیت به ندرت اتفاق می‌افتد.بعضی از افراد مبتلا به افسردگی، بجای اینكه دچار علایم معمولی افسردگی مثل بدخوابی، از دست دادن اشتها و كاهش وزن شوند، دچار علایم برعكس میشوند یعنی بیشتر می‌خوابند، اشتهایشان بیشتر شده و بیشتر می‌خورند و وزنشان هم افزایش می‌یابد. اگر شما دچار خلق پایین و چنین علایمی هستید، به پزشك مراجعه نمایید چون ممكن است دچار افسردگی شده باشید.


علایم جسمی افسردگی
- مشكلات خواب (اشكال در بخواب رفتن، زود بیدار شدن از خواب در اوایل صبح، ی ازیاد خوابیدن)
- كند شدن اعمال بدنی و فكری
- افزایش یا كاهش اشتها
- افزایش یا كاهش وزن
- از دست دادن میل جنسی
- خستگی دایم
- یبوست
- اختلالات قاعدگی


سایر علایم جسمی
افسردگی می‌تواند علایمی شبیه هرگونه بیماری دیگری را ایجاد نماید. درد و احساس فشار در این بیماران شایع بوده و بیشتر در نواحی سر، صورت، پشت، سینه و شكم دیده میشود.
این افراد با درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه می‌كنند ونگران این هستند كه ممكن است این درد به علت یك مشكل قلبی باشد، در حالیكه این درد واقعاً به علت افسردگی در آنها ایجاد میشود.


فعالیت جنسی
بسیاری از افرادی كه دچار افسردگی هستند از فعالیت جنسی پرهیز می‌كنند. دلایل زیادی برای این مسئله وجود دارد. بعضی از این افراد احساس می‌كنند وقتی كه دچار از دست دادن عواطف و احساسات شده‌اند قادر به ایجاد یك ارتباط جنسی خوب نیستند. عده دیگری از این افراد، احساس منفی زیادی نسبت به خودشان دارند كه چنین احساسی، نمی‌گذارد كه آنه ریلكس و راحت باشند. این مشكلات روانی می‌تواند منجر به ایجاد مشكلات جسمی در آنها شود. مردها ممكن است در عمل نعوظ دچار مشكل شوند و خانمها نیز ممكن است دچار خشكی مهبل شده و در هنگام مقاربت جنسی دچار درد شوند.[ پنجشنبه 4 اسفند 1390 ] [ 05:51 ب.ظ ] [ حسین شعبانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

زیست شناسی سلولی و مولکولی
ویروس شناسی پزشکی
خونشناسی
انگل شناسی
ایمنی شناسی
میکروب شناسی
آسیب شناسی
انگل شناسی 2 و تک یاخته ها
دانلود نرم افزار ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
سیستم سیدا دانشگاه آزاد تبریز